Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Cudzoziemiec zakłada firmę w Polsce - wymogi formalne

Cudzoziemiec zakłada firmę w Polsce - wymogi formalne

W dobie globalizacji rynkowej, inwestycje obcego kapitału w Polsce stają się zjawiskiem powszechnym i społecznie akceptowalnym. Aspekty prawne i organizacyjne przedsięwzięć ekonomicznych znajdują pozytywne odzwierciedlenie w praktyce. Przykładem są inwestycje zagraniczne, które pod względem dynamiki plasują Polskę w czołówce krajów Europy Wschodniej. Z punktu widzenia gospodarki, idealna inwestycja charakteryzuje się nowymi technologiami oraz wzrostem zatrudnienia.

author box img

Anna Czyżewska

Zaktualizowano: 17 lutego 2017 17.02.2017 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22149 Biur Rachunkowych i Księgowych blisko Ciebie

Formy organizacyjno-prawne

Działalność jednoosobowa

Działalność jednoosobowa jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność osobiście. Rejestracja działalności jest ograniczona do złożenia wniosku, nie ma wymagań kapitałowych. Księgowość jest uproszczona, forma opodatkowania podlega wyborowi. Taka forma ogranicza możliwość pozyskiwania kapitału z zewnątrz. Przedsiębiorca prowadzący firmę odpowiada za jej zobowiązania swoim majątkiem. Inaczej wygląda sytuacja, gdy działalność prowadzona jest ze wspólnikami. Wtedy należy otworzyć spółkę. Polskie prawo daje spory wybór różnych form.

Spółka cywilna

Jedną z popularniejszych jest spółka cywilna. To umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, którzy najczęściej prowadzą swoje firmy. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Jest jedynie wspólnym przedsięwzięciem wspólników prowadzących swoją działalność gospodarczą. Zaletą takiej spółki jest prosta struktura organizacji i łatwość zarządzania. Wszyscy wspólnicy mogą reprezentować spółkę na równych prawach. Do założenia spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał początkowy. Spółka może korzystać z uproszczonej księgowości, o ile tylko nie przekroczy obrotu 1.200.000 euro (taką kwotę wyznaczyło Ministerstwo Finansów na rok 2015) i żaden ze wspólników w swojej działalności nie prowadzi pełnej księgowości.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności, w spółce cywilnej wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym za jej zobowiązania. To skutek braku osobowości prawnej takiej działalności. Problemy też mogą pojawić się w przypadku sporów między wspólnikami - brak jest regulacji prawnych pozwalających na usunięcie niechcianego wspólnika.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Bardziej zaawansowanymi formami działalności są spółki kapitałowe. Wśród nich dużą popularnością cieszą się spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Spółka z .o.o. to forma posiadająca osobowość prawną. Za tym faktem idzie szereg korzyści. Wspólnicy uwalniają się od odpowiedzialności majątkowej - jest ona ograniczona jedynie do wysokości własnego wkładu w kapitał. Ten jest jednak wymagany - obecnie jest to minimum 5000 PLN. Sam akt założenia takiej spółki jest skomplikowany i wymaga wielu formalności - akty notarialne, wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, dodatkowe opłaty - to tylko niektóre przeszkody. Struktura zarządu jest dość ściśle określona przepisami. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą podejmować różnego rodzaju działalność, nie tylko gospodarczą. Dużo łatwiej jest zdobywać dodatkowy kapitał, zmieniać wspólników i nie ma wymogu ujawniania nazwisk w nazwie spółki (jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności i spółek cywilnych). Ubezpieczeniu podlegają osoby prowadzące działalność gospodarczą, chyba że podlegają ubezpieczeniu w kraju, z którego pochodzą. Należy powiadomić o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych właściwy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Forma opodatkowania

Forma opodatkowania jest uzależniona od formy prawnej, osiąganych obrotów

Firmy jednoosobowe czyli osoby fizyczne rozliczają się według skali podatkowej. U podatników stosujących tę formę opodatkowania, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód będący różnicą między przychodami a kosztami ich uzyskania. W trakcie roku podatkowego istnieje obowiązek wpłacania zaliczek na podatek:

  • obliczanych przy zastosowaniu skali podatkowej za okresy miesięczne lub kwartalne,
  • formie uproszczonej, ustalonych w stałej miesięcznej wysokości.

Opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym w 2015 r. (według 19% stawki podatku) mogą stosować podatnicy prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie lub w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej i komandytowej. Nie jest przy tym konieczne, aby wszyscy wspólnicy spółki opłacali podatek liniowy. Możliwe jest stosowanie opodatkowania podatkiem liniowym przez wspólnika takiej spółki, nawet jeżeli pozostali wspólnicy będą opłacali podatek dochodowy według skali podatkowej.

W trakcie roku podatkowego podatnicy muszą opłacać zaliczki na podatek dochodowy, przy czym zaliczki te mogą opłacać:

  • za okresy miesięczne lub kwartalne, obliczane przy zastosowaniu 19% stawki podatku,
  • w formie uproszczonej, w stałej miesięcznej wysokości niezależnej od wysokości bieżących dochodów.

VAT

Dokonując rejestracji na potrzeby VAT należy przede wszystkim określić termin jej dokonania. Korzystając natomiast ze zwolnienia podmiotowego niezbędne jest monitorowanie w jakich warunkach ono podatnikowi przysługuje i kiedy następuje moment utraty prawa w tym względzie.

W sytuacji, gdy przy rozpoczęciu działalności gospodarczej podatnik zdecyduje się na opodatkowanie wykonywanych czynności podatkiem VAT -musi złożyć stosowne zgłoszenie. Zgłoszenie rejestracyjne powinno być złożone przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Ustawodawca przy tym wskazał, że chodzi tu o jedną z poniżej wymienionych czynności:

  • odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgłoszenie rejestracyjne powinno być złożone do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-R. Co istotne nie można w inny sposób i innej formie dokonać skutecznego zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby podatku VAT.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga opracowania biznes planu, analizy otoczenia, w którym będzie działać firma. Projektowanie przyszłego biznesu rozpoczyna się na etapie pomysłu, który ze zderzeniem z realiami umożliwia podjęcie właściwym decyzji tj.: wybór odpowiedniej formy prawnej, wielkość firmy, skali działania, finanse.

Dodano: 2 marca 2017 Zaktualizowano: 17 lutego 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco